Organizacja Pożytku Publicznego, Adopcja kotów - Wrocław
Login:
Hasło:

Jak uszyć kaftanik

Tekst i Foto: Małgorzata Biegańska

Ruda w kaftaniku

To pytanie, z którym często zwracają się do nas właściciele kotek poddawanych zabiegowi sterylizacji. Kaftanik zabezpiecza szwy po zabiegu przed rozlizaniem ich przez kocicę. To bardzo przydatny sprzęt, który wspomaga gojenie ran i ułatwia kocicy dojście do siebie. Szczególnie polecam stosowanie kaftaników po zabiegu wykonywanym metodą "brzuszną", czyli wówczas, gdy kocica ma wygolony i pocięty brzuch między łapkami. Takie rany koty chętnie rozlizują, w wyniku czego może dojść nawet do naruszenia powłok brzusznych. Co prawda zdarzają się kocie ewenementy, które nie interesują się swoimi szwami, jednak ostrożności nigdy za wiele.

Wiele kotek obraża się na swych opiekunów po założeniu kaftanika, doznaje "paraliżu" i nie chce się normalnie poruszać. Nie należy się tym specjalnie przejmować. Najczęściej po kilku godzinach przyzwyczajają się do tej niewygody i dzielnie sobie radzą przez pierwsze kilka lub kilkanaście dni po zabiegu.

Kaftaniki posterylkowy można kupić w niektórych sklepach zoologicznych, lub czasami w lecznicach. Lecz najczęściej są one drogie, a właściciel koteczki, o ile nie ma w domu więcej panienek przed zabiegiem, korzysta z dobrodziejstwa kaftanika stosunkowo krótko. Dlatego zamieszczam tutaj instrukcję jak łatwo samemu przygotować takie wdzianko dla kocicy.

Potrzebujemy:

 
 • kawałek miękkiego materiału o wymiarze 50 x 90 cm - najlepsza jest flanela lub inna naturalna tkanina, która nie będzie podrażniać ranki na brzuszku lub boku kocicy,
 • ok. 4 metrów tasiemki bawełnianej szerokości 1,5 cm (dostępna w pasmanterii),
 • igła i nici,
 • szpilki,
 • trochę czasu i cierpliwości :)

Kroimy kaftanik:

Rys. 1 Wykrój kaftanika

Obok zamieszczam wykrój kaftanika (rys. 1). Wymiary A, B i C są zmienne i zależą od wielkości i wagi kocicy - zestawienie w tabelce, Wymiary D, E i F są stałe i powtarzają się we wszystkich wersjach kaftanika.

 • A - całkowita długość kaftanika wraz z zakładką na tunel - mocowanie przy szyi kota,
 • B - szerokość kaftanika z przodu - przy szyi kota,
 • C - szerokość kaftanika z tyłu - mocowanie przy ogonie kota,

Proponuję trzy rozmiary kaftanika:

Tabela 1. Wymiary zmienne kaftanika
Waga kocicy Wymiar A Wymiar B Wymiar C
1,5 - 2 kg 40 cm 30 cm 24 cm
2,5 - 3 kg 43 cm 33 cm 28 cm
3,5 - 4 kg 48 cm 36 cm 32 cm

Pozostałe wymiary kaftanika:

 • E = 3 cm - średnica zakładki tworzącej tunel, przez który przewlekamy tasiemkę mocująca kaftanik na szyi kocicy,
 • F = 4,5 cm - średnica otworu wycinanego pod przednie łapki,
 • G = 6 cm - szerokość otworu wycinanego pod tylne łapki.
Rys. 2 Kaftanik z wiązaniami - widok "z boku"

Wykrój należy odrysować sobie na materiale i wyciąć według instrukcji. Następnie wszystkie krawędzie cięcia trzeba zaobrębić (obrzucić) i podłożyć. Krawędź oznaczona literką B trzeba zawinąć do wnętrza i przyszyć tak, aby pozostał tunel na wprowadzenie tasiemki - to pozwoli na dokładne dopasowanie wymiaru kaftanika przy szyi kocicy. Otwory na łapki można dodatkowo wzmocnić, doszywając do nich ściągacze odcięte ze starej bluzy. Jeśli nie mamy takich ściągaczy, możemy te otwory obszyć wzmacniającą tasiemką.

Na "brzuszku" możemy doszyć łatę wzmacniającą - zaznaczona przerywaną linią. Utrudni ona kocicy rozlizywanie szwów na brzuszku. Łatę można wyciąć z materiału, który został po wycięciu kaftanika.

 
 
 
Rys. 3 Rozmieszczenie tasiemek

Jeśli chodzi o tasiemki mocujące kaftanik to podstawowa zasada mówi "im więcej tym lepiej" (rys. 2). Kotki są bardzo zwinne i mimo pooperacyjnej rany łatwo potrafią wyśliznąć się z ubranka. Dlatego proponuję prócz tasiemek w przodu i z tyłu kaftanika wszyć jeszcze przynajmniej 5 dodatkowych wiązań wzdłuż boków kaftana, przyszytych do brzegu materiału - to utrudni kocicy wyswobodzenie się. Pojedyncza tasiemka powinna mieć długość około 20 cm, żeby można ją było łatwo zawiązać. Dodatkowym wzmocnieniem może być przyszycie tasiemki wzdłuż całego "tyłu" kaftanika (rys. 3).

Mam nadzieję, że ta instrukcja pomoże miłośnikom kotów i robótek ręcznych na uszycie swojego własnego funkcjonalnego kaftanika. Życzę powodzenia :)

Śnieżka z dziećmi