Organizacja Pożytku Publicznego, Adopcja kotów - Wrocław
Login:
Hasło:

Warunki adopcji kota

Tekst: Małgorzata Biegańska i Edyta Turowska, Foto: Małgorzata Biegańska

Komi w nowym domu

Znajdowanie nowych domów dla kotów to jeden z głównych celów działania Fundacji Kocie Życie. Właśnie dzięki osobom, które zgłaszają się do nas w poszukiwaniu pupila, możemy ratować kolejne kocie istnienia - koty z Domów Tymczasowych trafiają wówczas do Domów Stałych, a u wolontariuszy "zwalniają się" miejsca dla kolejnych "tymczasów". Bez adopcji cały ten proces nigdy nie miałby miejsca!

Adopcja kota to poważna decyzja

Mała, kiedyś zwana Śnieżynką

Kot to nie zabawka, torebka, którą kupujemy na chwilę, a potem rzucamy w kąt lub oddajemy koleżance. Przyjęcie futerka pod dach musi być wynikiem świadomej decyzji, podejmowanej wspólnie przez wszystkich członków rodziny. Musimy pamiętać, że kot to zwierzę długowieczne - nasz mruczący przyjaciel może żyć ponad 15 lat.

Zdarzają się też koty, które z wiekiem zapadają na poważne choroby, potrzebują specjalistycznej opieki, wymagają ścisłej diety, badań i troski. Adopcja kota jest jak małżeństwo - "w zdrowiu i w chorobie, na dobre i złe" i trzeba sobie to uświadomić jeszcze przed wzięciem futrzaka.

Utrzymanie kota

Kudłatek ze starszą koleżanką w swoim domu

Kot nie jest zwierzęciem tanim. Codzienna dieta futerka nie może opierać się na resztkach z obiadu, ale jej podstawę powinna stanowić dobra karma, która kosztuje, lecz jednocześnie jest paliwem dla organizmu - tak jak w przypadku człowieka. Działa tu prosta zasada: kto je "śmieci" ten będzie miał kiepskie zdrowie. Odpowiednie jedzenie "zwraca się" w postaci zdrowego pupila.

Ponadto koty potrzebują corocznych szczepień chroniących przed chorobami wirusowymi, pasty odkłaczającej, kociej trawki do podgryzania no i żwirku. Rodzaj żwirku zależy od zasobności naszego portfela i gustu kota. Wiele zwierząt preferuje zwykły, tani żwirek bez dodatków zapachowych.

Nowy właściciel powinien to przewidzieć, zanim zdecyduje się na adopcję. Często, zanim weźmiemy kredyt, czy kupimy drogie meble, przeprowadzamy kalkulację kosztów. To samo warto zrobić przed przyjęciem pod swój dach kota. Tym bardziej, że w stosunku do zwierząt nadrzędna zasada głosi "kto kocha ten dba".

Procedura adopcyjna

Każdy, kto wyraża chęć adoptowania kota z Fundacji Kocie Życie musi odbyć rozmowę przedadopcyjną z wolontariuszem. Jest to taki wstępny wywiad, w którym zadajemy wszystkie nurtujące nas pytania, odpowiadamy na pytania przyszłego właściciela oraz przedstawiamy warunki, które kot powinien mieć zapewnione w nowym domu. Do podstawowych elementów należą tutaj:

  • sterylizacja zwierzęcia jako warunek BEZDYSKUSYJNY - nie wdajemy zwierząt ludziom, którzy nie są zwolennikami kontroli urodzeń,
  • zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego pokarmu i dostępu do świeżej wody,
  • zapewnienie opieki weterynaryjnej - każdy kot powinien przechodzić regularne "przeglądy" u weterynarza, aby właściciel miał pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego,
  • jeżeli kot ma mieszkać w domu niewychodzącym prosimy o zabezpieczenie przynajmniej jednego okna specjalną siatką - zmniejsza to ryzyko wypadnięcia kota z okna, jego ucieczki czy śmierci.
Nika i Pinia czekają na własne domy

Wszystkie te punkty zawarte są również w naszej Umowie Adopcyjnej, którą przedstawiamy przed wyadoptowaniem zwierzaka. Adopcja może nastąpić dopiero po zaakceptowaniu przez przyszłego właściciela warunków tam przedstawionych. Jednocześnie jest to umowa cywilno-prawna, zabezpieczająca los naszych kotów w Stałych Domach.

Fundacja Kocie Życie również zobowiązuje się ze swej strony do kilku rzeczy:

  • wolontariusze chętnie służą radą i pomocą przy aklimatyzacji zwierzaka, doradzają też w przypadku wystąpienia jakichś problemów (zdrowotnych czy behawioralnych),
  • pomagamy również w przyzwyczajaniu zwierząt do siebie nawzajem - jeśli nasz kot trafia do domu, w którym już mieszkają rezydenci,
  • fundacja prosi też o możliwość odwiedzenia zwierzaka, aby zobaczyć, jak miewa się w swoim własnym domu,
  • w razie wystąpienia sytuacji losowej (choroba, wyjazd, alergia), w przypadku braku porozumienia między zwierzętami, lub jakiegoś innego problemu, w efekcie, którego kot nie może dłużej pozostać u adoptującej go osoby, Fundacja zobowiązuje się przyjąć zwierzaka z powrotem, prosząc jednocześnie o wcześniejsze uprzedzenie o takiej konieczności. Jest to zabezpieczenie dla nowego domu na wypadek sytuacji krytycznej.

Czasami adopcje się nie udają i nie ma w tym winy ani człowieka, ani zwierzęcia. Po prostu tak się zdarza. Nie chcemy jednak, aby z tego powodu nasze koty lądowały na ulicy. Na szczęście jednak w większości przypadków zwierzaki pozostają u nowych właścicieli, gdzie żyją szczęśliwie przez długie lata.

Opłata za kota?

Migotka w domu tymczasowym

Często ludzie pytają nas "ile mam wpłacić pieniążków za tego kota?". Od razu pragniemy wyjaśnić, że nasze adopcje NIE SĄ ODPŁATNE. Adoptujący może natomiast przekazać darowiznę na konto Fundacji, której wysokość zależy wyłącznie od dobrej woli i chęci. Jesteśmy bardzo zobowiązani, jeżeli nowi właściciele chcą nam zwracać koszty leczenia i utrzymania, poniesione dla odratowania "ICH" kotka - bowiem zwierzęta bardzo często trafiają do nas w stanie TRAGICZNYM. Dzięki takim datkom mamy fundusze na ratowanie kolejnych kocich istnień. Nie jest to jednak warunek konieczny.

Mamy nadzieję, że taka forma przekazywania kota w mądre i odpowiedzialne ręce nowego opiekuna nie jest niczym uciążliwym. Wszystkim, którzy do tej pory adoptowali od nas zwierzęta BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!! Część takich osób zasiliła nasze szeregi i zapraszamy innych chętnych. Tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszych podopiecznych w Domach Tymczasowych. Urok futerek najlepiej poznaje się "w cztery oczy" :)