Organizacja Pożytku Publicznego, Adopcja kotów - Wrocław
Login:
Hasło:

Czy wiesz że...

Tekst: Edyta Turowska, Foto: Małgorzata Biegańska-Hendryk 1 kwietnia 2011

Dzidka

Większość z nas zna mity i prawdy na temat kotów i ich zachowań.

Są jednak ciekawostki, które nie są aż tak rozpowszechnione, mimo naszej pozornie dużej wiedzy. A okazuje się, że mogą często uratować kotom życie.

Pozwolimy sobie przedstawić część z nich, wartych zapamiętania.

Czy wiesz, że:

1. Kot nie tylko mruczy, jak jest mu dobrze. Mruczy jak się boi, mruczy żeby się uspokoić, mruczy jak go boli. Mruczenie naszego Mruczka ma wiele znaczeń i dobrze się wsłuchać w jego "słowa".

2. Kot nie tylko macha ogonem, jak jest zły. Kiwa ogonem gdy poluje na ptaszki, jak jest mu przyjemnie, kiedy pańcio drapie go po pleckach. Ruch ogona może oznaczać nawet zaczepkę, czy zniecierpliwienie. Każde machanie ma inne znaczenie.

3. Koty zarobaczone, szczególnie te czarne, mają przebarwioną sierść - widać w słońcu rude lub miedziane plamy. To nie ich uroda, ale przykry skutek nadmiernej ilości robaków. Taki kot wymaga więc pomocy.

Fucek w wannie

4. Nie wszystkie koty nienawidzą wody. Są kocie rasy, które wręcz lubią pławić się w kąpieli, a zdarza się to i u zwyczajnych kocich "kundli". Sporo kotów woli też pić wodę z kapiącego kranu lub kociej fontanny - preferują po prostu wodę "płynącą" nad "stojącą"...

5. Czy wiesz, że najdłużej żyjącym kotem był 36-letni senior z Wielkiej Brytanii. Koty żyją o wiele dłużej niż ich psi koledzy. Zastanów się, czy nadal powiesz, że 5-letni kot to stary kot...

6. Cebula, por, czosnek i pokrewne warzywa cebulowe - zarówno surowe, jak i przetworzone - są bardzo niebezpieczne dla kota. Mogą nieodwracalnie uszkodzić mu wątrobę, a nawet spowodować śmierć.

7. Słynna "miseczka mleczka" dla kota może wywołać poważną biegunkę, a w konsekwencji odwodnienie organizmu. Każdy z nas widział na obrazku kota z miską mleka, tak samo jak jeża który niesie jabłko na kolcach. Proponujemy specjalne mleko dla kotów, kupowane w sklepie zoologicznym - dla tych, którzy muszą jednak napełnić miseczkę.

Mała Bu

8. Nawet mała dawka paracetamolu może zabić kota. Każdy podawany lek wymaga konsultacji weterynarza.

9. Nie każdy bukiet kwiatów na naszym stole jest tylko ozdobą - może być też poważnym zagrożeniem. Czy wiesz, że nabłyszczacz używany do roślin jest trujący dla kota nawet w minimalnej ilości?

10. Koty nie mają obojczyka, dlatego są w stanie wejść wszędzie, gdzie tylko zmieści im się głowa. Dlatego też tak trudno utrzymać kota u weterynarza :))

11. Koty potrafią spać 15 godzin dziennie! Z czego oczywiście część przypada na czas kiedy jesteśmy w pracy, a najlepsza porą do biegania jest 4 rano - wynika to z ich atawistycznych cech nastawienia na nocne polowanie. U niektórych kotów z wiekiem nocna aktywność zanika i futrzaki zmieniają swój rozkład dnia na bardziej "ludzki"..

12. Zdecydowana większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Wyjątkiem są koty o oczach zielonych i pomarańczowych.

13. Słuch kota jest o wiele delikatniejszy niż nasz. Coś, co dla nas jest ledwo słyszalne dla kota jest głośnym dźwiękiem. Pamiętaj o tym, kiedy puszczasz głośno swoją ulubioną piosenkę lub film - kotu hałas sprawia ból...

14. Kot przynosi swoim opiekunom zabite zwierzątka, tak jak zabawki. To wyraz miłości, ale też opieki, bo często kot ma o nas opinię tych nieudolnych i chce nam zapewnić pożywienie którego sami najwyraźniej nie potrafimy upolować... :))