Organizacja Pożytku Publicznego, Adopcja kotów - Wrocław
Login:
Hasło:

Jak odrobaczać kota

Tekst i foto: Małgorzata Biegańska - Hendryk 1 lipca 2011

Odrobaczenie to jeden z najważniejszych obowiązków odpowiedzialnego właściciela względem swojego pupila. To, czy nasz kot jest prawidłowo odrobaczany, wpływa bezpośrednio na jego stan zdrowia, samopoczucie i ogólną kondycję. W niniejszym artykule chciałabym zestawić kilka najbardziej podstawowych informacji na temat odrobaczania, tworząc w ten sposób podstawowy przewodnik dla właściciela kota.

W jakim wieku można odrobaczać kota?

Te maluszki zostały już odrobaczone

Istnieją preparaty, które można stosować już w bardzo wczesnym wieku. Kociaka warto odrobaczyć pierwszy raz już w wieku kilku tygodni, gdyż zakażenie endopasożytami maluch może przejąć od swojej matki. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mocniej narażamy kociaka na zatrucia i choroby z tym związane. Dokładny wiek kociaka oraz plan odrobaczania najlepiej skonsultować z weterynarzem.

Jak często należy odrobaczać kota?

Jest wiele elementów składających się na odpowiedź. Przede wszystkim istotne jest, czy kot jest wychodzący, czy mieszka wyłącznie w domu. Koty domowe, nie polujące i nie zjadające przypadkowych rzeczy wystarczy odrobaczać zazwyczaj co 6 miesięcy. Natomiast koty wychodzące, a zwłaszcza takie, które polują, trzeba koniecznie odrobaczać co 3-4 miesiące. W przeciwnym razie narażamy i naszego kota i siebie.

Co zagraża kotu?

Endopasożytów jest wiele. Koty zakażają się różnymi drogami, przez co grożą im różne rodzaje chorób. Najbardziej powszechna jest robaczyca wywołana przez obleńce, zwane potocznie glistami. Pozbycie się takich pasożytów jest stosunkowo łatwe, jednak trzeba wziąć pod uwagę ich cykl rozwojowy i powtórzyć odrobaczanie w odpowiednim momencie. O wiele trudniejsze jest zwalczenie u kota tasiemca. Jest to pasożyt przenoszony m. in. przez pchły, dlatego jeśli przynosimy do domu zapchlonego kota, musimy liczyć się z tym, żeby od razu odpowiednio go odrobaczyć. Nie wszystkie środki działają na tasiemce, dlatego odpowiedni preparat należy uzgodnić z weterynarzem. Dwa wspomniane wyżej pasożyty są najczęściej spotykane, nie oznacza to jednak, że kotom nie zagrażają inne endopasożyty, takie jak np. owsiki.

Jakie są objawy zarobaczenia?

Objawów zarobaczenia może by wiele, przy czym część z nich to tzw. "objawy nieswoiste", a więc takie, które mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Najczęściej spotykane objawy zarobaczenia u kota to m. in.:

  • wymioty i biegunka,
  • wzdęcie i bolesność brzucha,
  • kaszel,
  • zaropiałe oczy,
  • wypadnięte trzecie powieki,
  • matowa sierść i łamliwy włos,
  • przerudzenia czarnej sierści (miedziana barwa),
  • osowiałość,
  • zaburzenia łaknienia (wzmożony lub osłabiony apetyt).

Wszelkie tego typu dolegliwości, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, powinny być skonsultowane z weterynarzem.

Jakim preparatem najlepiej odrobaczać kota?

Preparatów na odrobaczenie jest bardzo wiele. Nie wszystkie środki działają na wszystkie rodzaje pasożytów, dlatego trzeba tutaj dobrać działania do problemu, z jakim się walczy. Najbardziej podstawowe sposoby odrobaczania to podanie pasty, tabletki lub środka o nazwie spot-on, wykraplanego na skórę. Preparaty podawane dopyszcznie, a więc dwa pierwsze rodzaje, działają tylko na dojrzałe formy pasożytów, bytujące w układzie pokarmowym zwierzaka. Jednak nie wyłapują tzw. form przetrwalnikowych, czyli jaj pasożytów krążących po organizmie. Jaja te przenoszone są wraz z krwią, przez co przemieszczają się po narządach wewnętrznych takich jak płuca, serce i wątroba. Dopiero po domknięciu cyklu rozwojowego trafiają do jelit i tam się rozwijają w dojrzałe formy. Dlatego odrobaczanie środkiem doustnym należy powtórzyć po 12-14 dniach od pierwszego podania, aby wyłapać drugi cykl rozwojowy pasożytów.

Alternatywą jest zastosowanie środka w kroplach, wykrapianego na skórę zwierzęcia na wysokości karku. Spoty mają tę zaletę, że działają w sposób ciągły przez 30 dni i wyłapują wszystkie cykle rozwojowe pasożytów, dzięki czemu nasz pupil jest stale zabezpieczony przez miesiąc. Tego rodzaju preparaty są też wskazane dla zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym, gdyż swoim działaniem nie obciążają żołądka ani jelit.

Niezależnie od tego, jakiego środka użyjemy, trzeba pamiętać, iż każdy środek odrobaczający musi być dostosowany do wieku i wagi zwierzęcia, u którego ma być zastosowany. Dlatego nie należy samodzielnie podejmować decyzji o odrobaczaniu pupila.

UWAGA!!! U NIEBIESKOOKICH ZWIERZĄT NIE WOLNO STOSOWAĆ PREPARATÓW ZAWIERAJĄCYCH IWERMEKTYNĘ, GDYŻ MOŻE TO DOPROWADZIĆ DO ŚMIERCI !!!

Puma nie mogla dostac preparatu z iwermektyną

Co się stanie jeśli nie odrobaczę kota?

W zasadzie każdy kot, na jakimś etapie swojego życia, jest zarażony endopasożytami. Nie ma tutaj znaczenia, czy nasz kot wychodzi czy mieszka w domu, czy jest mieszańcem, czy kotem rasowym, czy pochodzi z podwórka, czy też kupiliśmy go z renomowanej hodowli. Nieodrobaczanie kota może doprowadzić do zaawansowanej inwazji pasożytów, zatrucia organizmu, wyniszczenia, perforacji jelit i w efekcie do śmierci zwierzęcia. W związku z tym należy pamiętać aby dokładnie przestrzegać kalendarza odrobaczań.

Jak długo należy odrobaczać kota?

Tutaj odpowiedź jest tylko jedna - przez całe jego życie :)

A co z kotami wolnożyjącymi?

Koty wolnożyjące dostają odrobaczenie w jedzeniu

No cóż, one także potrzebują odrobaczania. Wymagają go nawet bardziej niż koty domowe, ponieważ często pożywiają się w "niepewnych źródłach" - zjadają rzeczy nieświeże, polują, mają bardzo wiele okazji do tego aby się zarobaczyć. Wbrew pozorom odrobaczenie kota wolnożyjącego nie jest takie trudne. Można wybrać środek w formie pasty, zawiesiny lub proszku, który da się dosypać do miski z suchą karmą. Ponieważ wiele z tych preparatów ma słodki smak - zwierzęta chętnie je jedzą. Jeśli więc dokarmiasz gdzieś koty wolnożyjące pamiętaj także o nich przy odrobaczaniu, przynajmniej te 3 razy w roku. Zdecydowanie podniesiesz im tym komfort życia, a może nawet uratujesz je przed przedwczesną śmiercią.

 

Odrobaczony kot będzie mieszkał z nami przez długie lata, będzie się dobrze czuł i sprawiał nam wiele radości. Jesteśmy mu to winni jako jego opiekunowie i przyjaciele.