Organizacja Pożytku Publicznego, Adopcja kotów - Wrocław
Login:
Hasło:

Pies czy kot?

Tekst: Colas i Małgorzata Biegańska, Foto: E. Koniak i Małgorzata Biegańska

Bardzo często mówi się o psach, że są wierne, posłuszne, że za swoim właścicielem pójdą w ogień, że tęsknią gdy zostają same, że potrafią nawet umrzeć z rozpaczy za straconym właścicielem. A czy z kotami jest inaczej?

I pies i kot, to zwierzęta, które od swojego opiekuna wymagają bardzo wiele uwagi. Z czego to wynika? Z tego, że oba te zwierzaki są bardzo inteligentne i komunikatywne, a przez to pozostają w stałej interakcji ze swoim opiekunem. I pies i kot potrafią bardzo jednoznacznie domagać się pieszczot, uwagi, a nawet spacerów. Bo kto powiedział, że kot to tylko "kanapowiec"?

Kot, tak samo jak pies, potrafi bardzo ciężko odchorować rozłąkę ze swoim właścicielem - zarówno chwilową, wywołaną np. urlopem, jak i całkowitą, gdy jego Pan umrze. Pod tym względem kocia psychika jest bardzo podobna do psiej. Dlatego, jeśli możemy, nie zostawiajmy naszych kotów samych. Wakacje z kotem? Żaden problem. Tak jak z psem, z naszym futrzanym przyjacielem możemy się spokojnie wybrać na urlop. Więcej na ten temat można przeczytać w dziale "kot w terenie".

Mikołaj na spacerze

A co z zagadnieniem takim jak nauka i szeroko pojęta "tresura"? Wiele osób uważa, że tylko psy łatwo się uczą natomiast koty są kompletnie odporne na tłumaczenia opiekuna. Od razu pragniemy zaznaczyć, że nie jest to prawda. Koty bardzo często przychodzą zawołane po imieniu, spokojnie rozumieją podstawowe komendy (szczególnie takie jak "zejdź" i "zostaw"), bezbłędnie wiedzą czego im robić nie wolno, niektóre potrafią nawet aportować zabawki. Nie oznacza to jednak, że kot posłucha właściciela zawsze, oraz że każdego kota da się łatwo nauczyć wszystkich tych rzeczy. Sprawa ma się tutaj dokładnie tak samo jak z psami - wiele zależy od predyspozycji i charakteru konkretnego zwierzaka. Nie każdy pies będzie przecież podawał łapę na komendę...

Gutek i Gremlin

Zarówno koty jak i psy to zwierzęta bardzo społeczne, które najlepiej czują się jako część większego "stada". Nikt nie powiedział, że w takim stadzie nie mogą mieszkać naraz i pies i kot. Dlatego, jeśli możemy, nie dokonujmy wyboru pomiędzy nimi. Dając schronienie psu i kotu, można poznać sens powiedzenia "żyć jak pies z kotem" - gwarantujemy, że szybko okaże się, iż nie ma to nic wspólnego z pokutującymi wśród wielu osób stereotypami. Często zwierzaki przejmują od siebie nawzajem pewne zachowania - znamy psa, który razem z kotami korzysta z kuwety, oraz koty, które swoim psim współlokatorom dzielnie towarzyszą w spacerach. Są to często intrygujące doświadczenia...

Pozostaje również kwestia utrzymania. Jeśli chodzi o rachunek ekonomiczny, to jest on względnie zbliżony zarówno przy posiadaniu psa jak i kota. Oba zwierzaki potrzebują dobrej karmy - pies, jeśli jest duży, je objętościowo więcej, natomiast kocia karma jest zwykle nieco droższa. Nasi pupile wymagają też regularnych szczepień i odrobaczania. Jeśli kot wychodzi, to tak jak pies musi być również zabezpieczony przed kleszczami. Warto go również zaszczepić na wściekliznę. Tak więc nie można powiedzieć, że któreś ze zwierząt jest mniejszym obciążeniem dla kieszeni opiekuna - koszty są porównywalne.

Znudzona Bunia

Koty to indywidualiści, piękne stworzenia, które cenią swoją niezależność i własne zdanie. Ale broń Boże nie są samotnikami. Nie można więc zdecydować się na kota dlatego, że przez większość czasu nie ma nas w domu, przez co posiadanie psa odpada, "bo nikt go nie wyprowadzi na spacer". Kot nie zajmie się sam sobą, pełna miska jedzenia i wyczyszczona kuweta nie spowodują, że będzie czuł się szczęśliwy i kochany. To delikatne zwierzę potrzebuje uwagi i opieki ze strony swojego człowieka. Jeśli kot będzie siedział sam - może popaść w depresję, przybierać na wadze poprzez "zajadanie" stresu, z nudów pozrzucać rzeczy z półek, itd. Czy na prawdę chcesz dla niego takiego losu?

Kot nie jest pluszową zabawką, którą można dowolnie manipulować. Jest żywą istotą, która - podobnie jak człowiek - ma swoje lepsze i gorsze dni, nastroje, smutki. Jeśli potrafisz uszanować taki charakter, wybierz na przyjaciela kota.

Sylwester na działce