Organizacja Pożytku Publicznego, Adopcja kotów - Wrocław
Login:
Hasło:

Chcę małego kota!

Tekst i foto: Colas i Małgorzata Biegańska

 

Rozmowa:
- W jakim wieku jest kotek?
- Ma siedem miesięcy.
- O, to nie, dziękuję.

Często zdarzają się nam takie sytuacje. Większość poszukujących kota chce puszystej małej kulki, którą "będzie można wychować" i która "łatwiej przystosuje się do nowych warunków". Adopcje kotów dorosłych są o wiele rzadsze, a potencjalni chętni mają sporo obiekcji. Zupełnie nie rozumiemy dlaczego...

8-miesięczna Bianka po sterylizacji

Mały kot to oczywiście wspaniała sprawa - to cudowny towarzysz, którego rozpiera energia, a ciekawość nie pozwala mu się nawet spokojnie zdrzemnąć. Maluch nieprzerwanie poznaje świat, wszystko go interesuje, oczekuje od nas stałej uwagi i aktywności. Przy małym kocie nie możemy być zmęczeni, nie mamy prawa do taryfy ulgowej. Zabawa to dla kociaka konieczny element prawidłowego rozwoju, który jesteśmy zobowiązani mu zapewnić. Czy na pewno nas na to stać?

Wychowanie malca to również skomplikowane zadanie. Trzeba sporo wiedzieć o kociej behawiorystce, aby prawidłowo odczytywać zachowania i potrzeby malucha, a następnie postępować w taki sposób, aby jego psychika dobrze się rozwijała. Czy posiadamy wystarczające doświadczenie i umiejętności, żeby sprostać temu zadaniu?

Tofka znalazła dom w wieku 5 miesięcy

Nasi wolontariusze, prowadzący domy tymczasowe, opiekują się zwierzętami w bardzo zróżnicowanym wieku - od małych osesków po kilkuletnie koty "po przejściach". W tym okresie obserwują uważnie swych podopiecznych i nabierają nowych doświadczeń. Wynika z nich niezbicie, że dorosły kot jest o wiele mniej kłopotliwy w tzw. "utrzymaniu".

Istnieje kilka istotnych argumentów za adopcją dorosłego osobnika:

Trusia została adoptowana w wieku 3 lat
Sylwester został zabrany ze schroniska jako kot dorosły
  • Zwierzak wyrósł już z dziecięcego zainteresowania wszystkim, co go otacza - nie rzuci się na firankę, nie będzie gonił za cieniem, nie sprawdzi z zapałem "jak działa grawitacja" urzywając w tym celu naszego kubka z kawą lub telefonu komórkowego. Owszem, większość kotów lubi zabawę w polowania przez całe życie, ale im są starsze, tym ostrożniejsze.
  • W przypadku kota dorosłego można powiedzieć coś o jego charakterze, upodobaniach (np. czy lubi siedzieć na kolanach).
  • Koty starsze niż 7-8 miesięcy, przekazywane do adopcji, są PRAKTYCZNIE ZAWSZE wysterylizowane. To duży atut dla tych, którzy rozumieją pozytywne konsekwencje kastracji, ale jednocześnie nie są gotowi podjąć się pooperacyjnej opieki nad kotem. Zwierzak po zabiegu sterylizacji jest też spokojniejszy, bardziej pro-ludzki, jest większym miziakiem i nie zadręcza opiekuna nieustanną aktywnością. No i jest zdrowszy.
  • Jeśli chodzi o choroby, to w ogóle koty starsze są pod tym względem w lepszym położeniu. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, ze małe kocięta, podobnie jak małe dzieci, narażone są na szereg dolegliwości, które wręcz możnaby nazwać "chorobami wieku dziecięcego". W pierwszym okresie życia kociak bardzo łatwo zapada na schorzenia o podłożu wirusowym, często cierpi na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, może również łatwo złapać przeziębienie. Starszy kot posiada już dobrze wykształconą odporność własną, która zmniejsza ryzyko zachorowania. Jego dobra kondycja może być więc łatwo ugruntowana przez coroczne szczepienia ochronne, które bardzo polecamy.
  • Koty dorosłe lub "kocia młodzież" (czyli zwierzaki między 4 a 12 miesiącem życia) to zwykle zwierzęta, które w swym krótkim życiu doświadczyły już wielu okropnych rzeczy - były chore, głodne, zmarznięte, porzucone, czasami też celowo skrzywdzone przez człowieka. Taki kot kocha zupełnie inaczej, niż malec od pierwszych chwil swego życia chowany na puchowej poduszeczce. Kot "doświadczony" kocha miłością bezwarunkową, jest nam wdzięczny za każdą chwilę, którą mu poświęcamy, cierpi gdy nas nie ma i rozsadza go radość, gdy do niego wracamy. Taki kot dałby się za nas pokroić w kostkę. Żaden inny zwierzak nigdy nie będzie nas uwielbiał równie mocno...
Wadi, 3-letnia kotka czeka na dom

Kiedy zastanawiamy się nad adopcją malucha, warto przemyśleć jeszcze jedną kwestię. Jak długo żyje kot? No cóż, jest to sprawa mocno indywidualna, zależy od stanu zdrowia, trybu życia, ilości ruchu, rodzaju diety. Jednak przeciętnie zadbany, zdrowy, niewychodzący kot może spokojnie dożyć 15-18 lat. Czy w takim razie można powiedzieć, że kot dwuletni, to kot stary? Oczywiście, że nie... Dopiero zwierzęta starsze niż 10 lat zaczynają być traktowane jako "seniory", co nie oznacza oczywiście, że ich żywot dobiega końca. Mogą w zdrowiu i dobrej formie przeżyć spokojnie jeszcze drugie tyle, przebywając pod troskliwą opieką odpowiedzialnych opiekunów.